Finalists announced for Ireland’s Plumbing & Heating Awards 2019

The finalists have been announced for Ireland’s Plumbing & Heating Awards 2019.

2312

This year’s gala awards ceremony takes place in the Citywest Hotel , Dublin on Friday September 13.

From the best apprentices to those who have given a lifetime’s service, the awards will recognise the best of Ireland’s plumbing and heating industry.

This year’s headline sponsor is Calor and Plumbing & Heating Magazine, Managing Director, Karen McAvoy has paid tribute to the support they have given.

“We are very thankful to our friends at Calor,” said Karen. “We have worked well with Calor on a number of occasions and their sponsorship of this year’s awards demonstrates their ongoing support for the industry.”

Meanwhile you can now book your table or seats for this gala evening or get involved as a sponsor by contacting Karen Jess on on (RoI) 01 696 8319 or (UK) 028 9261 2990 or email [email protected].

The finalists of Ireland’s Plumbing & Heating Awards 2019 are as follows:

  • ACR Plumbing & Heating Ltd
  • Adey
  • Alan Watters Heating & Plumbing Ltd
  • Altecnic Ltd
  • Andrew Lacey Mechanical Services Ltd
  • Ashgrove Renewables
  • Baxi Heating Ireland
  • Bolton Adhesives
  • C&F Quadrant
  • Calor
  • Clash Plumbing & Heating Ltd
  • Classic Marble (Showers) Ltd
  • Conex Banninger
  • CTS – Connect Transform Sustain
  • Designer Group
  • EcoVolt Ltd
  • Efficient Renewables Ltd
  • Ermen Systems
  • Firebird Heating Solutions
  • Flamco UK Limited
  • Gaffney Mechanical
  • Gas Chat Ireland
  • Gaswise Ltd
  • Greenline Plumbing Supplies Ltd
  • Greentherm Ltd
  • Grohe Limited
  • Hamworthy
  • Heat Merchants
  • Hevac Ltd
  • Kerrigan Mechanical
  • M&P Mechanical
  • McGuinness Plumbing Ltd
  • Mick O’Shea Heating & Plumbing Ltd
  • Murphy & Kelly Ltd
  • Paramount Heating
  • Phoenix Mechanical Ltd
  • replacemyboiler.ie
  • Riverside Mechanical Ltd
  • SC Plumbing and Heating Ltd
  • Stuart Turner Ltd
  • Suntask Ireland
  • The Gas Woman
  • Thermoparts
  • Tony Leahy Heating & Plumbing Services Ltd
  • Vexo International (UK) Ltd
  • Wilo
  • Wirquin Ltd
  • Worcester Bosch
  • Xylem Water Solutions

The finalists in the Apprentice of the Year category are as follows:

  • Ailbhe Lacey: LOETB – Clean Heat Services
  • Eoghan Rafferty: SOLAS – ACR Plumbing & Heating Ltd
  • David Wilson: SERC – CTS Connect Transform Sustain
  • Liam Hynes: LCETB Shannon Training Centre – Kerrigan Mechanical
  • Mark Fitzgerald: Finglas ETB – Designer Group
  • James Brennan: TU Dublin – Gaffney Mechanical
  • Oisin Finnegan: CDETB Ballyfermot – ACR Plumbing & Heating Ltd.
  • Aaron Sutcliffe: SOLAS – Riverside Mechanical Ltd
  • James Atkinson: Gaswise Ltd